Tokratni razstavljavec, umetnik, ki lesu vdahne dušo, je Konjičan Franci Ratej - Frenk. V slovenjebistriški knjižnici je na ogled postavil ciklus dvanajstih podob v lesu oz. furnirju Domače obrti na Slovenskem. Podobe so nastajale osem let in so svojevrsten zapis naše dediščine. Sicer pa svojo prvo intarzijo pohorske domačije, ki jo je ustvaril v osnovnošolskih letih, hrani še danes. Z intarzijami je ustvaril portrete znanih Konjičanov, krajino, konjiške ulice, planinske motive in seveda cvetje.
Poleg zares ostrega noža intarzije zahtevajo veliko natančnosti, volje in vztrajnosti. In pravi material. Različne vrste lesa že same ponujajo pestro barvno paleto. Najboljši je les, ki ga industrija zavrže, to so grčasti, plesnivi, razpokani materiali, ki so za industrijo neuporabni, a so za intarzijo nekaj najlepšega. Tako furnirja ne barva, ampak dela z barvami, ki jih je ustvarila narava.
Za izdelavo intarzije pa potrebuje čas. Samo majhen podpis F. Ratej, ki ga doda vsakemu izdelku, mu vzame dve uri in pol. Največ časa pa je izdeloval intarzijo da Vincijeve Zadnje večerje. Dva metra dolgo in meter široko intarzijo je delal skoraj pol leta.
Ustvarjanje intarzij Francija Rateja - Frenka sprošča in popelje v drug svet. Ko se zazre v les, zanj zunanji svet obmolkne. V enem svetu živi, v drugem ustvarja. Svoji zbirki je začel dodajati manjše intarzije s slovenskimi narodnimi motivi. V lesu bo tokrat sestavil podobe, ki so nekoč krasile domače lesene izdelke.
Razstava je v slovenjebistriški knjižnici na ogled do 8. decembra 2021.
Tekst in foto: Natalija Stegne