Šest maratonov, šest svetovnih zgodb
V Knjižnici Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica smo nedavno gostili Alfonza Cugmasa, strastnega tekača, ki se lahko pohvali z izjemnim dosežkom – med leti 2010 in 2023 je pretekel vseh šest svetovnih maratonov Abbott World Marathon Majors.
Gre za serijo najprestižnejših maratonov na svetu, ki potekajo v šestih svetovnih metropolah: Tokiu, Bostonu, Londonu, Berlinu, Čikagu in New Yorku. Te preizkušnje privabijo na tisoče tekačev in milijone navijačev, ki ustvarjajo nepozabno vzdušje.
Na navdihujočem predavanju smo izvedeli več o znamenitostih in posebnostih mest, kjer se odvijajo maratoni, ter o izjemnih izzivih in pripravah, ki jih mora prestati vsak tekač. Prisluhnili smo zgodbam, ki niso zgolj športni dosežki, temveč pravo doživetje – ob progi potekajo glasbeni in plesni dogodki, tekače pa spodbuja tudi do 2 milijona navijačev.
Dogodek je bil izjemno motivacijski, saj je Alfonz Cugmas delil svoje izkušnje, nasvete in neprecenljive spodbude za vse, ki sanjajo o velikih tekaških podvigih. Maraton namreč ni le tek, ampak tudi potovanje, vztrajnost in preizkus moči telesa in duha.
Izvor maratona sega v antično Grčijo, natančneje v leto 490 pr. n. št., ko je grški vojak Filipides pretekel razdaljo od Maratonskega polja do Aten, da bi sporočil zmago Grkov nad Perzijci v znameniti bitki pri Maratonu. Po legendi je pretekel približno 40 kilometrov, ob prihodu v Atene vzkliknil "Ničesar se ne bojte, zmagali smo!" in nato izčrpan umrl.
Ko so na prvih modernih olimpijskih igrah leta 1896 v Atenah želeli vključiti tekaško preizkušnjo, so jo poimenovali maraton v spomin na Filipidesov tek. Razdalja je bila sprva različna, dokler se leta 1908 na olimpijskih igrah v Londonu ni dokončno določila na 42,195 km – dolžino, ki velja še danes.
Danes je maraton eden najzahtevnejših in najprestižnejših tekaških izzivov, ki združuje profesionalne in rekreativne tekače po vsem svetu.
(Patricija Breznikar)